מאגר הידע

כתבות ומאמרים

סיפורה של שירה 'חישוב מסלול מחדש'- להמשיך או לפנות למסלול חדש?

שירה, בעלת אבחנה של הפרעת אישיות גבולית שאחיה התאבד לפני כחצי שנה, היא  סטודנטית שסיימה שנה א' באדריכלות, הגיעה לייעוץ עם בלבול והתלבטות לאן להמשיך עם לימודיה? "אני לא יציבה, הרגשות שלי משתנים כל הזמן. יכולה לאהוב ולהתלהב ממש ממשהו אחד ותוך זמן קצר להתלהב ממשהו אחר לגמרי". בתהליך  הייעוץ חושב המסלול מחדש עד לקבלת ההחלטה.

קראו עוד

הרשתות החברתיות (פייסבוק, לינקדאין, טוויטר ואחרות) ככלי באבחון וייעוץ קריירה

בעולם שאיננו ליניארי, מיתוג בקריירה הוא הכרח, ומשמעותו 'יצירת זהות עבור עצמך'. אמנות יצירת הזהויות היא דבר מורכב ביותר. הזהויות לא מתקיימות בחלל ריק, אלא במסגרת קהילות וירטואליות, והן בעצם זוכה לחיים עצמאיים, כמו דמות ספרותית.

קראו עוד

הכשרות מקצועיות ונשים

במקרים רבים אפשר לשלב בין קריירה לבין משפחה. אמנם נדרש לשם כך מאמץ רב יותר, אבל אפשר לגרום לזה לקרות. במקרים מסוימים, ובעיקר בחברות מסורתיות, קשה יהיה לנשים לגייס את בני זוגן לחלוק עמן את מטלות הבית והמשפחה בחלוקה שוויונית. גם אימהות יחידניות יתקשו יותר. במקרים כאלה אפשר לבחון אפשרויות לקבלת עזרתם של גורמי חוץ כגון קרובי משפחה, שכנים, אימהות לילדים אחרים בשכונה ועוד. אם יכולת ההשתכרות תשתפר, אפשר יהיה לבחון גם אפשרויות לסיוע בתשלום.

קראו עוד

להיות קשובים להבדלי הקֶשב – פיתוח קורס "הבדלי למידה וקשב בתעסוקה"

הפניות לאבחון הפרעת קשב הפכו שכיחות יותר ויותר בעשור האחרון ונקשרו לחינוך והשכלה – בגלל הצורך לזכות בהתאמות ובהקלות בלימודים. בתחום התעסוקה מקבלת סוגיית האבחון פנים שונות. ראשית, הצורך באבחון אינו ברור דיו למקדמי התעסוקה, כיוון שהוא אינו מספק בהכרח "הקלות" בעולם העבודה. לאלו נלווים גם סקפטיות אשר לדיוקן של המלצות האבחון והרלוונטיות שלהן למשתתף. מנגד, בהיעדר ידע מקצועי עשויה להתגבש תפיסה שלפיה אבחון הוא פתרון לבעיה, ובעקבות זאת עלולה להיגרם הפניה מרובה לאבחון ללא הכנה טובה או סיבה מוצדקת.

קראו עוד

זהות חרדית בעולם תעסוקתי רב-תרבותי

בשנת 2015 עלה לראשונה שיעור הגברים החרדים העובדים מעל 50%, ומגמת העלייה נמשכת. נוסף על כך, יותר ויותר חרדים בוחרים ללמוד מקצוע אקדמי כדי להשתלב בתעסוקה מכניסה, ונתונים מצביעים על כך שכ-12,000 חרדים לומדים באקדמיה. עם זאת, ואולי דווקא בשל כך, נוצרת בקהילה החרדית קוטביות ומקצינות התפישות נגד השתלבות בתעסוקה.

קראו עוד
חודו גיליון 9 אדם ועבודה

קידום תעסוקה – מתפקיד לפרופסיה

לפני עשר שנים החלו לקום תכניות חברתיות שנועדו לקדם תעסוקה של אוכלוסיות ייחודיות המודרות משוק העבודה. אנשי הצוות בתכניות אלו נקראים "מקדמי תעסוקה", ומרביתם עוסקים בליווי פרטני של המשתתפים בתכניות. מאז ועד היום התרחבו התכניות וכעת עוסקים בתחום יותר מחמש מאות עובדים. כיום מתרחשים בד בבד שני תהליכים – מיסוד של תכניות התעסוקה והטמעתן במשרדי הממשלה לצד ניסיון לנסח הגדרה ברורה של תפקיד מקדם התעסוקה ולמסד את התפקיד לכדי פרופסיה. במאמר זה יוצגו תהליכים אלו והאתגרים שבמיסוד התפקיד.

קראו עוד

בלוגים בתחום הקריירה

כתיבת בלוגים התפתחה בשנים האחרונות בעולם כולו והגיעה לממדים עצומים. ניתן למצוא בלוגים כמעט על כל נושא תחת השמש. מקורם ביוזמות אישיות, עמותות ללא כוונת רווח וגורמים מסחריים. כמו רבים מהקוראים גם אני מנוי של כמה בלוגים מקצועיים ביניהם אפילו בלוג יומי על השלכות הדף היומי (התלמודי) לימינו, כאשר בצדו "הזדמנויות " להירשם לטיולים לימודיים שעשויים לעניין את קוראי הבלוג.

קראו עוד

"בכל קריירה שמישהו מאושר ממנה, יש משהו שמעניין אובייקטיבית"

סיפור הקריירה 'הרשמי' של רן לא התחיל ככה. עד לאחרונה התפרנס רן כמהנדס אלקטרוניקה ברפא"ל, שהתחיל בחומרה ועשה הסבה לתוכנה. הוא בוגר קורס חובלים וטכניון. הוא יכול היה להיות היום מנהל פיתוח בכיר, מאלה שיודעים לשכנע ברעיונותיהם בצורה קלילה והומוריסטית בישיבות הנהלה, ומנטור מבוקש של מהנדסים צעירים בזכות כישרון ההדרכה שלו.
אבל בעצם, מרבית חייו היה רן מספר סיפורים. הוא כותב מגיל צעיר, הוציא לאור מספר ספרים אודות ההיסטוריה של המדע והטכנולוגיה, ובעבר היה לו פודקאסט על משחקי מחשב.

קראו עוד

מדור תיאורי מקרים- סיפורה של לילך 'להביט מתחת לפנס' או 'לפעמים צריך ללכת רחוק כדי לגלות דבר קרוב'

לילך פנתה לייעוץ בעצת אביה. היא הגיעה אלי באופן עצמאי, לאחר שקראה עלי באינטרנט ושוחחה איתי בטלפון. בתחילת הייעוץ סיפרה, "כשסיימתי תיכון הייתי בטוחה שאהיה פסיכולוגית, אבל התחלתי לעבוד בחברת קייטרינג, הרווחתי יפה, והתקדמתי לניהול, ואח"כ החלטתי לנסוע לחו"ל . כאשר חזרתי לארץ, פתחתי עסק למכירת בגדים וידעתי שאני רוצה ללמוד מנהל עסקים.

קראו עוד

ימי עיון

חתימה

הגישה הנרטיבית ביעוץ קריירה /מתוך הרצאתה של טלי שפר, יום עיון ׳אני היועץ׳

הגישה הנרטיבית רואה באדם כמוביל את חייו על פי הידע, הכוונות, הערכים, החלומות והשאיפות שלו. היא מתייחסת להשפעות של נורמות חברתיות תרבותיות ומשפחתיות על חיי האנשים ומעודדת בחינה של עמדת האדם כלפיהם. הגישה הנרטיבית יוצאת מתוך עמדה מכבדת ונטולת שיפוטיות, … Continued

קראו עוד

ביקורות

חשיבה חיובית

חדש על המדף – תקציר וביקורת על ספר So Good They Can't Ignore You: Why Skills Trump Passion in the Quest for Work You Love, by Cal Newport / ברק פיק

מה גורם לאדם אחד להיות שבע רצון בעבודה, ולאחר לחוש אומלל? לקאל ניופורט יש גישה שונה מזה של המיינסטרים הייעוצי: במקום להתעסק בחיפוש אחר "מהי התשוקה שלי בחיים", מוטב לעסוק יותר בלהיות "כל כך טוב כך שהם לא יוכלו להתעלם … Continued

קראו עוד

newsletter