מאגר הידע

כתבות ומאמרים

אוריינטציות כלפי עבודה: דמיון ושוני בין צעירים המתלבטים לגבי בחירת מקצוע ואנשים עובדים

מטרת המחקר הייתה לפתח ולבחון מודל אוריינטציות כלפי עבודה המורכב מחמישה מימדים: ייעוד (תחושת גורל וחובה פרו-חברתית), פרנסה (תמורה כלכלית), קריירה (התקדמות והשפעה), שייכות חברתית (היות חלק מקבוצה או ארגון), ותעסוקה (מילוי הזמן בפעילויות). במסגרת המחקר, פותחו שתי גרסאות של שאלון אוריינטציה לעבודה (WOQ): עבור צעירים המתלבטים לגבי בחירת מקצוע (N=647) ועבור אנשים עובדים (N=506). לשתי הגרסאות של השאלון תכונות פסיכומטריות נאותות, וניתן להיעזר בהן על מנת למפות את אוריינטציות העבודה של הנועצים ולסייע להם במציאת סביבת עבודה מתאימה.

קראו עוד

מדריך לאבחון והערכה של אוכלוסיות מגוונות בתהליכי גיוס ומיון לעבודה

בימים אלו מתפרסם מדריך מקצועי לאבחון והערכה תעסוקתיים של אוכלוסיות מגוונות בשלבי הגיוס והמיון לעבודה. המדריך כולל מידע על העסקה מגוונת, התייחסות פרטנית לחסמים ולהטיות אופייניים הניצבים בפני מועמדים מאוכלוסיות מגוונות, וכן כלים יישומיים להתמודדות ולהערכה מדויקת והוגנת יותר. מאמר זה כולל דוגמאות מהמדריך, לרבות חלק המתייחס לאסטרטגיות והתאמות בהליכי הגיוס והמיון לצורך קידום תעסוקה מגוונת.

קראו עוד

דילמת "הורות ועבודה" – עוד משחר בראשית

בפילוסופיה היוונית העבודה והמלאכה הן תחומים המיועדים לפשוטי העם, לבורים ולעבדים, המאפשרים לפילוסופים ולאצילים לחיות חיי הנאה ולפתח רעיונות עילאיים הקשורים במוח ובנפש האדם. היוונים גינו את העבודה, משום שסברו כי אינה מותאמת לייעוד הרוחני של האדם, שהוא המנוחה וההסתכלות העיונית

קראו עוד

הייעוץ התעסוקתי והעסקי כתהליך חניכה

בשנים הראשונות לעבודתי כיועצת, לא מעט מתהליכי הייעוץ שהובלתי נקטעו באמצע התהליך. כשפניתי להדרכת סופרויז'ן למדתי שהשינוי, מעצם הגדרתו, משלב בתוכו בלימה או התנגדות מצד הנועץ, ואלה עוררו אצלי קושי שיצר גם אצלי בלימה. משהבנתי שההתנגדות היא חלק טבעי מהתהליך ושהיא טומנת בחובה אנרגיה רבה החיונית להמשך, למדתי לחקור אותה ביחד עם הנועץ, ללא חשש, ומתוך ידיעה שלאחר מכן נוכל להמשיך יחד בדרך.

קראו עוד

ענף השיווק כמקור למידה למחפש העבודה

הגישה העכשווית של עולם העבודה היא כי על כל אדם עובד לנהל את הקריירה של עצמו. מכיוון שעולם זה דינמי ורב שינויים––רובם לא מתוכננים––על כל אחד מוטלת האחריות להיות בעל יכולת ובעל מיומנויות שיווק עצמי. מאמר זה מתאר היבטים שונים הלקוחים מעולם השיווק העשויים לסייע למחפש העבודה במהלך הקריירה.

קראו עוד

קריירה כמסע התפתחות

אחד ההבדלים העיקריים בין ייעוץ קריירה קלאסי לבין אימון קריירה הוא בכך שייעוץ ניתן על ידי מומחה בתחום הידע הספציפי של פיתוח קריירה אשר לרוב מאבחן את הנועץ, והייעוץ עשוי לכלול המלצות על כיוונים אפשריים עבורו. המאמן התעסוקתי אינו עושה שימוש במבחני כישורים ושאלוני נטיות ואינו בעמדת מומחה תוכן. המאמן מומחה בניהול תהליכי שינוי וכדי ללוות אנשים בתחום התעסוקה, עליו לרכוש ידע ספציפי על הדרך המיטבית לייצר תהליך עבודה משמעותי בתחום זה.

קראו עוד

העובד הסוציאלי התעסוקתי –תפקיד בהתפתחות

תפקידו של העובד הסוציאלי (עו"ס) התעסוקתי, הפועל לשילוב של משפחות ופרטים מאוכלוסיות מועטות הזדמנויות בעולם העבודה, מובא במסמך זה כתשתית המאפשרת פיתוח, הרחבה והתאמה למסלולי ליווי שונים, לתכניות שונות, לארגונים ולמאפיינים שונים של קהלי יעד. מטרת הכתיבה הינה לספק מסגרת תפיסתית וערכית, המעודדת להמשך הכרות והעמקה. אנו, העובדים הסוציאליים, יחד עם העוסקים בקידום תעסוקה בקרב אוכלוסיות מעוטות הזדמנויות, שותפים להיווסדות מומחיות חדשה לה ייעוד משמעותי בחברה הישראלית.

קראו עוד

הסובלנות לעמימות כמשאב להסתגלות ולגיבוש זהות תעסוקתיים בעולם עבודה פוסט-מודרני: פרספקטיבה התייחסותית

על-פי גישת ה- Life Design, עולם העבודה הפוסט מודרני מאופיין בחוסר וודאות ובהעדר יציבות, העלולים להקשות על גיבוש זהות תעסוקתית וקבלת החלטה. במודל המוצע במחקר זה נבחנו, בראי הגישה ההתייחסותית (באמצעות סגנון התקשרות), התפקיד של שני סוגי משאבים, עמידות לעמימות והסתגלות קריירה, בתהליך גיבוש זהות מקצועית. המאמר מציג השלכות תיאורטיות ויישומיות של הממצאים.   

קראו עוד

לא על הסטטיסטיקה לבדה: בחינת יכולת הניבוי של מבחני המיון באמצעות הערכת תוכן

המחקר הנוכחי מתמקד בבדיקה של תוקף הניבוי (predictive validity) של יום האבחון באדם מילא. השיטה הקלאסית לבחינת תוקף ניבוי מתבססת על בדיקה סטטיסטית של המתאמים בין הציונים של שני המשתנים: אבחון המועמד לפני קבלה לעבודה ותפקודו לאחר קבלתו לעבודה  Schmidt, 1990) Hunter &).  ייחודיותו של המחקר הנוכחי טמונה בכך שבדיקת התוקף בוצעה בצורה  איכותנית[1] באמצעות הערכה של תכנים מילוליים: הערכות על ידי הפסיכולוג בעת המיון לעומת הערכות ממנהלו של הנבדק בעבודה בפועל. הבדיקה הסטטיסטית של המתאמים בין הציונים במאפיינים השונים לא העלתה ממצאים בעלי משמעות, אולם הבדיקה האיכותנית הצביעה על מתאם גבוה במיוחד בין תכני חוות הדעת של אדם מילא לבין תכני ריאיון עם המנהלים בארגון קופת חולים. מתאם גבוה זה מעיד על יכולת ניבוי גבוהה של חוות הדעת ומשקף את היכולת הטובה של תהליך המיון לחזות את התנהלות העובד במסגרת ביצוע תפקידו.

קראו עוד

סיפורה של שירה 'חישוב מסלול מחדש'- להמשיך או לפנות למסלול חדש?

שירה, בעלת אבחנה של הפרעת אישיות גבולית שאחיה התאבד לפני כחצי שנה, היא  סטודנטית שסיימה שנה א' באדריכלות, הגיעה לייעוץ עם בלבול והתלבטות לאן להמשיך עם לימודיה? "אני לא יציבה, הרגשות שלי משתנים כל הזמן. יכולה לאהוב ולהתלהב ממש ממשהו אחד ותוך זמן קצר להתלהב ממשהו אחר לגמרי". בתהליך  הייעוץ חושב המסלול מחדש עד לקבלת ההחלטה.

קראו עוד

ימי עיון

ההרשמה המוקדמת ליום העיון "זבוב על הקיר בחדר היעוץ" בעיצומה!

באיזה אופן אנחנו מבצעים את היעוץ? באילו גישות וטכניקות אנו משתמשים?
אנחנו כיועצים רוצים להיות הכי אפקטיביים שאפשר,
להרחיב את הידע, לרענן את עצמנו, ולהכיר את השיטות הטכניקות והרעיונות החדשים.
אנחנו רוצים להתאים אותם לאופן היעוץ ולנועצים שלנו.
ביום העיון של איל"ת ואפקה, המכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, נציג את התיאוריות המרכזיות בתחום ונמפה אותם,
נציג את הגישות היישומיות המובילות כיום ביעוץ התעסוקתי,
ולבסוף נבחן את הגישות הללו באמצעות הצגת מקרה וניתוחו.
ביום העיון תקבלו תובנות וסל כלים רחב יותר.

בין הדוברים:
פרופ' גלי צינמון, פרופ' עמי מויאל, אפרת אגמון ויובל שפיר.

קראו עוד

סיכום יום עיון "התואר העובד והלומד" 27.6.18

יום עיון משותף לאיל"ת, האגודה הישראלית ליעוץ תעסוקתי ולפיתוח קריירה ולאוניברסיטת תל-אביב, המרכז לפיתוח קריירה והמרכז האוניברסיטאי ליעוץ בבחירת מסלול לימודים ומקצוע. יום העיון, בו השתתפו כ- 200 יועצים מכל המסגרות ומכל הארץ, הוקדש כולו לבירור עד כמה ובאילו דרכים נותנת האקדמיה כלים לקראת השילוב בתעסוקה.

קראו עוד
חתימה

הגישה הנרטיבית ביעוץ קריירה /מתוך הרצאתה של טלי שפר, יום עיון ׳אני היועץ׳

הגישה הנרטיבית רואה באדם כמוביל את חייו על פי הידע, הכוונות, הערכים, החלומות והשאיפות שלו. היא מתייחסת להשפעות של נורמות חברתיות תרבותיות ומשפחתיות על חיי האנשים ומעודדת בחינה של עמדת האדם כלפיהם. הגישה הנרטיבית יוצאת מתוך עמדה מכבדת ונטולת שיפוטיות, … Continued

קראו עוד

ביקורות

חשיבה חיובית

חדש על המדף – תקציר וביקורת על ספר So Good They Can't Ignore You: Why Skills Trump Passion in the Quest for Work You Love, by Cal Newport / ברק פיק

מה גורם לאדם אחד להיות שבע רצון בעבודה, ולאחר לחוש אומלל? לקאל ניופורט יש גישה שונה מזה של המיינסטרים הייעוצי: במקום להתעסק בחיפוש אחר "מהי התשוקה שלי בחיים", מוטב לעסוק יותר בלהיות "כל כך טוב כך שהם לא יוכלו להתעלם … Continued

קראו עוד

newsletter