לינקדאין לחיפוש עבודה ובניית קריירה – מדריך, נירית גלר ג'מילי

לפני מעל עשור התחלתי את דרכי כעצמאית, יועצת ומאמנת תעסוקתית תוך התמקדות בליווי תהליך של מציאת עבודה ובניית קריירה. קודם לכן, מעל עשור הייתי בתפקידי ניהול במשאבי אנוש בארגונים גדולים, בהם גייסתי אלפי עובדים, הדרכתי מאות מנהלים שקלטו את עובדיהם, וליוויתי את ההפרטה הראשונה בתע"ש. באותם ימים יכלו מחפשי עבודה להוציא מידע רב מהאינטרנט בכל נושא כמעט, אך הדעות והעצות היו לעיתים סותרות, המון אנשים שכתבו על המון נושאים. הלכתי לאיבוד בים המידע.לאחר כמה שנים של עיסוק בתחום התחלתי לכתוב על מציאת עבודה במקומון. בכל שבוע כתבתי כתבה אחרת במגוון רחב של נושאים. ולאחר מכן עברתי לכתוב בפלטפורמות ארציות, והחומרים התאספו. פרויקט הכתיבה הגדול ביותר שלי היה הספר שהוצאתי: "המדריך המלא לבחירה ומציאת עבודה: השתלבות נכונה ובניית קריירה". לתומי חשבתי שכל שנדרש זה לאסוף את הכתבות ולכרוך לספר. הפרויקט הזה ארך שנתיים ארוכות וקשות, ולמרות הקושי, המשכתי לכתוב על מנת שתהיה מעין תורה סדורה לכל מי שמחפש עבודה. מאז הוצאת הספר ועד היום אני כותבת לאורך כל התקופה על תהליך של חיפוש עבודה, כי חשוב לי לספר על חידושים, על שינויים, על מגמות ועל עוולות. אני כותבת כדי שידעו, כדי שיוכלו להיערך נכון, כדי שיוכלו להיעזר בכלים חדשים, וכדי לייצר שינוי בשוק התעסוקה. אני כותבת מתוך יעוד. היעוד שלי לייצר שוק תעסוקה שפוי יותר, תהליכי חיפוש עבודה איכותיים וקצרים יותר, ושאנשים לא יוותרו על עבודה ראויה. כי כולם ראויים לעבודה ראויה.

**************


בדיוק לפני שנתיים התפרסמה כתבה שלי בנושא רשתות חברתיות בעיתון סופשבוע (קישור לכתבה מופיע בסוף המאמר(. המון נתונים הכתובים בכתבה עדיין נכונים, אך ברצוני להוסיף דגשים רבים, ולהתמקד ברשת לינקדאין (linked-in) בחיפוש עבודה . זו הסיבה שהחלטתי לייצר מאמר חדש בנושא לינקדאין:


המצבים שבהם מומלץ להשתמש בלינקדאין:

 • מציאת חברים משותפים – אתם עשויים למצוא חברים משותפים אך ורק אם יש לכם אנשים ברשת הקשרים שלכם.

 • מידע נוסף לפני פניה יזומה – בעזרת לינקדאין ניתן לקבל מידע נוסף על חברה/ מנהל/ תפקידים אפשריים בחברה.

 • מידע לפני ריאיון עבודה – כאשר מעוניינים לדעת קצת יותר על החברה/ על המראיין/ על המנהל הישיר/ על העובדים הנמצאים בתפקידים דומים על מנת לחדד את המסרים בריאיון.

 • הרחבת תהליך של חיפוש עבודה – אני ממליצה לייצר תהליך אפקטיבי, לסקור ולסרוק את שוק העבודה ולאסוף עוד מידע על חברות אפשריות, מנהלים העוסקים בתחום ותפקידים שעשויים לעניין אתכם. זו דרך מעולה לייצר הזדמנויות תעסוקה רבות הרבה יותר.

איזה נתונים תוכלו לחשוף בעזרת הלינקדאין?

 • מידע על חברים משותפים – בעזרתם ניתן לקבל מידע נוסף מעבר לזה הקיים בלינקדאין, ולעיתים אף לזכות בעזרתם בקידום מול המנהל הרלוונטי.

 • מידע כללי על החברה – לחברות רבות יש דף מידע על החברה בלינקדאין.

 • מידע על המנהלים בחברה– הוותק שלהם בחברה, מה החברות שמהן הגיעו, מהם תחומי האחריות שלהם.

 • מידע על תפקידים רלוונטיים – מה כוללים תחומי האחריות של אלה אשר מבצעים היום את התפקיד הנחשק, מה הוותק שלהם, האם מדובר בעובד אחד או שישנם כמה עובדים אשר מבצעים את אותו תפקיד.

 • מי הסתכל עליכם – יתכן שלפני הריאיון תגלו שהמראיין או מישהו ממשאבי אנוש מאותו ארגון בחן את הפרופיל שלכם. אם כי מעסיקים רבים נוהגים לרכוש את הפרופיל האנונימי על מנת שלא להחשף.

מי מסתכל עליכם בלינקדאין?

 • מגייסים – מגייסים רבים מצויים בלינקדאין, ובעזרתו הם מאתרים מועמדים. מראיינים – לפני ריאיון עבודה מראיינים רבים מנסים לקבל מידע נוסף על המועמד מעבר לכתוב בקורות חייו.

 • אנשי מקצוע – אשר רוצים להרחיב את הקשרים שלהם עם אנשי מקצוע בתחומם.

 • אנשים אקראיים – לינקדאין ממליץ לכל מי שיש לו פרופיל בלינקדאין ליצור קשר עם אנשים אחרים על פי אלגוריתם נסתר.

 • מחפשי עבודה – מחפשי עבודה רבים מנסים להגדיל את רשת הקשרים שלהם ולהגיע למנהלים שאליהם הם מעוניינים לפנות ובהמשך להציע את מועמדותם.

 • מכרים – שעבדו אתכם בעבר או שלמדו אתכם, או בני משפחה/ שכנים / מכרים שמעוניינים לדעת עליכם קצת יותר ו/או לצרף אתכם לרשת הקשרים שלהם.

 • הממונים – אחד התופעות הידועות למנהלים רבים שכאשר העובדים שלהם מבצעים שינויים רבים בפרופיל שלהם בלינקדאין, זה עשוי לרמז על תהליך דיסקרטי של חיפוש עבודה. אם אתם עובדים, אך גם אם לא, כדאי בתקופה בה אתם עושים שינויים רבים בפרופיל תסגרו את האופציה של פרסום השינויים שביצעתם. באופן כזה כל מי שיכנס לפרופיל יראה את השינוי, אך כל אנשי הקשר שלכם לא יעודכנו על כל שינוי קטן.

עצות חשובות:

 • הגדלת רשת הקשרים – ככל שרשת הקשרים שלכם תהיה רחבה יותר ותכיל אנשים שאתם מכירים כך תוכלו לקבל מידע על מקומות עבודה פוטנציאלים/ על משרות/ על המנהלים הרלוונטיים ואולי אף לזכות בעזרתם במציאת עבודה.

 • לא לציין שאתם מחפשים עבודה – גם אם אתם מחוץ למעגל העבודה. אני ממליצה שאת מקום העבודה האחרון תשאירו כמו שהוא, ותשנו רק לאחר שתמצאו עבודה. מגייסים רבים יודעים ששבעים אחוזים ממחפשי העבודה עובדים ומחפשים במקביל, ולכן אינם נרתעים לפנות או לזמן לריאיון כאלה שנראה כי עדיין מועסקים. לעיתים