top of page
הסטוריה של אגודת איל"ת

היסטוריה

התחלנו דרכנו בשנת 1981. רעיון אותו הגה ידידנו יצחק גונן ז"ל, הפך לאיגוד של ממש.

יצחק ניהל את תחנת חיפה של המרכז ליעוץ ולמידע תעסוקתי בשירות התעסוקה, בו פיתח מודל עבודה משולב שכלל שיתוף פעולה רב עם יועצי התעסוקה של שירות התעסוקה, עם היועצות החינוכיות בבתי הספר ועם יחידות היעוץ של הטכניון ושל האוניברסיטה. הרעיון שלו היה להקים בית מקצועי לעוסקים בתחום היעוץ התעסוקתי, ברמות השונות של המקצוע, ליצור שותפות, העשרה מקצועית ושיתוף פעולה בין עבודת השדה לבין חדר היעוץ והאקדמיה.

הרעיון הלהיב ונולד האיגוד הישראלי לייעוץ תעסוקתי- אַיֶלת.

האיגוד יכול לזקוף לזכותו פעילות רחבת היקף, החל בימי העיון אותם אנו מקפידים לקיים בין פעמיים לשלוש בשנה ולהקדישם לנושאים "בוערים" שעל סדר היום החברתי-תעסוקתי, לחידושים במקצוע, לשיטות עבודה, דרכי התערבות, עבודה עם אוכלוסיות בעלות מאפיינים יחודיים, בחינת מדיניות ממשלתית ותוכניות שמשפיעות על עולם העבודה ועוד.

אורגנו שני כנסים בינלאומיים בחסות ה-IAEVG, ארגון ייעוץ והכוון תעסוקתי הבינלאמי: "פיתוח משאבי אנוש בחברה משתנה" (1984[BB1] )*, ו"תעסוקה ומקצועות ללא גבולות" (1998[BB2] )**. לכנסים אלה הגיעו אנשי מקצוע מהשורה הראשונה מארצות שונות, וכן כנסים ארציים בני יומיים וסמינרים בני ארבעה ימים. לא כאן המקום לפרט את הנושאים הספציפיים אך כולם נוגעים באדם ועבודה.

 

"אדם ועבודה" הוא גם שמו של כתב העת המדעי שיצא לאור אחת לשנה בעריכתו המדעית של פרופסור אדגר קראו, ובהוצאה לאור בידי ציפורה רום.

 

עם השנים אַיֶלת היוותה פלטפורמה למפגשים רב-מקצועיים, וקהל המתעניינים והמשתתפים בפעילויות הגיע לאורך השנים לאלפי איש, ביניהם יועצי תעסוקה, אנשי מידע ומחקר ועובדי שטח המועסקים בכל מגזרי המשק, כמו גם עצמאים. אנשי המקצוע הגיעו מתחומי הפסיכולוגיה, סוציולוגיה, חינוך, עבודה סוציולוגית, משאבי אנוש, אימון, ועוד. לחברי העמותה השכלה אקדמית וניסיון רב ומגוון בעבודה עם קבוצות האוכלוסייה השונות בכל שכבות החברה בישראל, בהקשר למעברים תעסוקתיים ולתכנון קריירה בשלבים ובגילאים שונים. 

 

ראויים לציון מיוחד הקורסים ליועצים תעסוקתיים בהם הוכשרו עובדים ממשרדי העבודה, הביטחון, הקליטה ועוד, לתפקיד יועצי תעסוקה. רובם עוסקים בכך עד היום.

 

אלו היו שנות פעילות שכולה התנדבותית. יושבי הראש, חברי הוועדות, וועדת חברים, וועדת השתלמות, וועדת אתיקה, וועדת ביקורת והגזברות.

 

זו גם ההזדמנות להודות לכל הפעילים לאורך השנים, ובמיוחד ליושבי הראש לפי סדר כהונתם:  יצחק גונן ז"ל, ד"ר ביל סיגל ז"ל, ד"ר לורל קלרספלד, (שהביאה את הקשר האמיץ עם מרכזי השיקום ועם העובדים בתחום השיקום התעסוקתי), ד"ר בני בנימין, שאחריו עברנו למתכונת שני יושבי ראש עמיתים; הראשונות הדסה פוקס ויעל רום ז"ל, (שהשקיעה את מרצה הבלתי נדלה בקידום תעסוקתי של נשים ושל המגזרים הלא יהודים לעולם התעסוקה, ופתחה בפני היועצים את החשיבות החברתית של נושאים אלו). יעל המשיכה להיות יו"ר עמית יחד עם רימון לביא, עד מותה בטרם עת. רימון פעל רבות לקידום הצדק החברתי באמצעות מוביליות דרך התעסוקה. ד"ר יעקב בן דור הצטרף לרימון במאמצים ליצור שיתוף פעולה עם אחד ממוסדות ההכשרה האקדמיים בתחום הרלוונטי ליעוץ התעסוקתי. 

 

הערכה ותודה גם לפרופ' אדגר קראו על עריכת כתב העת, ולציפורה רום המיתולוגית שהוציאה אותו לאור. ציפורה היתה פעילה באַיֶלת מתחילת דרכה וידה היתה בכל. ללא פעילותה כל זה לא היה קורה.

אַיֶלת - פרוייקט ההתחדשות

 

לאחר השינויים שחלו בשנים האחרונות במפה הארגונית, תהליך ההפרטה שעבר תחום היעוץ, צמצום מספר הפעילים המתנדבים, וצמצום מסויים בפעילות, חזרנו בשנת 2012 לפעול במלוא הקיטור, בראשות הנהגה חדשה ונמרצת. ליו"ר העמותה נבחר יובל שפיר והביא אתו רעיונות חדשים ופעילויות משמעותיות אשר מיצבו את האגודה ככתובת ליועצי קריירה באשר הם. לאחר שנים ארוכות בתפקיד, בהם עסק במקביל גם בפיתוח החברה שלו וגם שינה את הסטטוס האישי מרווק חופשי לנשוי פלוס שני ילדים מקסימים,  ביקש יובל להחליפו כיו"ר אילת, תוך שהוא ממשיך להיות פעיל ומעורב בועד המנהל.

בתחילת 2019 נבחרה לתפקיד רוית חג'בי בלידשטיין שהביאה אתה רעיונות חדשים, מתנדבים חדשים, תכניות חדשות והכל בתנופת עשיה מסחררת.

ימי העיון במתכונת החדשה מתקיימים בשיתוף מכללות אקדמיות, מושכים קהל רב ומגוון, ומספקים עניין רב והזדמנות למפגש פורה בין העוסקים בתחום. חודשה פעילות הועדות, נפתח עמוד פייסבוק ועמוד לינקדאין, עומד לעלות ממש בקרוב אתר האינטרנט. גם הקשר עם ה IAEVG חודש באמצעות יובל שפיר, אשר מקפיד להשתתף בכנסים הבינלאומיים ולדווח על ההרצאות והפעילויות. כתב העת "אדם ועבודה" יוצא עתה לאור במתכונת אינטרנטית עם עורכים ראשיים ותיקים ומוערכים, פרופ' עפרה נבו וד"ר בני בנימין, ויוצא לאור ניוזלטר חודשי. כל אלה מושכים קהל מתעניינים רב, מכל תחומי עולם העבודה בישראל, חברים ופעילים, ותיקי אַיֶלת וחדשים, ולאור המרכזיות הגוברת של עולם העבודה בארץ, אנו מצפים לשנות פעילות פוריות והמשך הרחבת פעולותיה של האגודה.

* In cooperation with the Association of Vocational Counsellors in Israel an international conference in Jerusalem, Israel (30 March-4 April 1984) under the lead of Prof. Krausz and Prof. William Siegel attracted about 200 participants from many countries. Active contributors included the two Honorary Presidents, Prof. Jean Beaussier and Prof. Donald Super, and the pioneer of guidance in Israel, Dr. Zev Sardi

 

**Israel (‘Border-free - employment and careers’, 15-18 November 1998 by the Association of Vocational and Career Counselling Israel).

תעסוקה ללא גבולות . בין האורחים מחו"ל: פרופ' נורמן אמונדסון (קנדה) ופרופ' פיטר פלאנט (דנמרק).

bottom of page